Terwijl de zomertijd is ingegaan heeft vandaag de temperatuur zich aangepast aan die van Schotland. Er raast een ‘Schotse’ wind door Oud Borne. Op deze zondagmiddag werd geheel in Schotse stijl, met een Piper, Schotse liederen, tartans en shortbreads het kunst- cultuurevenement Textiel Biënnale 2025 Schots & Scheef door de locoburgemeester Michael Geerdink geopend.
Opening met traditionele Schotse doedelzakmuziek
Aanleiding voor het thema Schots en Scheef is de tentoonstelling Magisch Schotland in het Bussemakerhuis. Bart Jan Elders van Concord Pipe Band, een doedelzakspeler in traditionele kleding, verwelkomde met het blaasinstrument de locoburgemeester, genodigden en geïnteresseerden. Met bekende Schotse, maar toch wat onwennige klanken voor Oud Borne, liep het publiek met de Piper voorop van het museum naar de Oude Kerk. In afwachting wat er verder aan magie in de kerk zou gebeuren.
De magie van de tartan
Vooraf overwoog de organisatie, om als openingshandeling Geerdink te hullen in een kilt. Doch men durfde dit niet voor te stellen. “Doar kump proat van.” De wethouder verraadde lachend dat hij die dracht niet zou hebben afgeslagen. Nu mocht hij met drie klassieke kleurige tartans, geruite wollen stof voor een kilt, een logo onthullen. Elsa Snijder, kunstenares, heeft in het door haar ontworpen logo de Spanjaard textiel fabrieken, het Bussemakerhuis, een tartan en schots en scheef verwerkt.
Het college is trots
Michael Geerdink, als afgevaardigde van het college van B&W, vertolkte de gevoelens van het gemeentebestuur. “We zijn trots op wat er in Borne plaatsvindt.” Hij refereerde aan de initiatieven van het textielcollectief in de afgelopen jaren: de Rode Draad en Borns Blauw. “Nu een Textiel biënnale 2025 benadrukt wederom dat textiel in het DNA van Borne zit.” Negentien organisaties, gedragen door veel vrijwilligers zetten tot 1 juli vijfentwintig kunst- en culturele activiteiten neer. “Het is mooi dat een aantal gratis te bezoeken zijn.”
Indrukwekkende start met Schotse liederen
Martin van Zelm was, namens de organisatie Vrienden van de Oude Kerk, op deze dertigste maart gastheer. Bij de entree bliezen de Piper en de wind samen een partijtje. Het was duidelijk waar het publiek voor was gekomen. De opening en het muzikale programma afgewisseld met presentaties over de komende activiteiten van Schots en Scheef. Maar al bij de eerste tonen van het Vocaal Ensemble Kwartens waanden de bijna volle kerk zich in Schotland. Even dwaalt het publiek in deze eeuwenoude kerk met het koor af naar de Schotse Highlands. Eeuwenoude ballads, liefdes- en strijdliederen passen perfect in deze betoverende omgeving met die bijzondere akoestiek. “Ik krijg kippenvel zo mooi vind ik het”, klonk het. Deze muzieksoort spreekt veel mensen aan vanwege het unieke geluid, ontstaan door Keltische toonladders. “Verrassend mooi”, aldus het publiek. “Dat belooft vast een bijzonder programma te worden deze drie maanden.”
In de agenda van Borne Boeit zijn de activiteiten voor de komende drie maanden te lezen. (YD)
© BorneBoeit. Op onze artikelen en beeldmateriaal rust copyright.
Voor meer informatie raadpleeg de spelregels.